Co se vám vybaví, pod pojmem „voňavý porod“? Mě vůně bylinek, laskavá porodní asistentka nesoucí do porodního pokoje uvařenou vodu, dula, která ji nalévá do přichystaného hrnce pod napařovací židličkou, a pak ten pocit tepla, který se uvnitř v těle rozlije, a tím otevírá porodní cesty, aby už mohlo miminko ven. Přesně taková je napářka u porodu… hřejivá a pečující, uklidňující, ukazující miminku cestu z teplého bezpečí dělohy do teplé náruče mámy. Tak může ostatně vypadat i předporodní vizualizace vašeho porodu, pokud napářku používáte ve své předporodní přípravě.
Možná je vám tato představa blízká i proto, že ženskou bylinnou napářku znáte již jako pravidelnou očistu nebo podpůrnou metodu z doby, kdy jste se snažila otěhotnět. A pokud jste dosud nevěděla, jak velmi nápomocné může pánevní prohřívání u porodu být, doporučuji vám pokračovat ve čtení, abyste si o ni mohla v porodnici požádat. Ačkoliv věřím, že v těch nejlepších vám ji nabídnou sami, neboť ženská bylinná napářka během několika posledních let v porodnicích doslova zdomácněla díky své jednoduchosti a efektivitě.
Od roku 2018 jsme ve Steamy proškolili několik desítek porodnic na území České republiky a Slovenska, a umožnili tak zdravotníkům s touto technikou nejen pracovat, ale získat k ní důvěru. Jen díky bezpečným pomůckám, které neustále vyvíjíme a přepracováváme k dokonalosti, ověřeným bylinným směsím a správným postupům je používání napářky u porodu bezpečné, pohodlné a smysluplné, a hlavně se narozdíl od zbytku světa oficiálně v porodnicích ČR a SK opravdu aktivně využívá.
Přispěly k tomu duly a porodní asistentky, které prošly našimi workshopy nebo s nimiž spolupracujeme v rámci proškolení porodnic. S jejich pomocí se napářka ještě více rozšířila do povědomí žen, které ji začaly zařazovat do své předporodní přípravy, a také k poporodní rekonvalescenci. Všechny poskytovatelky, jež jsou proškoleny pod hlavičkou Steamy, jsou seznámeny s tím, jak pracovat s pánevním napařováním také u porodu a kladou důraz na bezpečnost, která vychází ze znalosti celého postupu napařování, jež profesionální péče o ženu vyžaduje.
Protože právě porod je proces, během kterého z žen velkou měrou odchází teplo a energie. Dodávání tepla zvyšuje komfort, který umožňuje nervovému a hormonálnímu systému, aby pracoval v souladu s potřebami rodící ženy, která by neměla během porodu vnímat větší nepohodlí než je porod sám. Jinými slovy všichni na porodu zúčastnění se snažíme o to, aby se při něm žena cítila příjemně. Vřelý dotek a slovo, jejichž je teplá pára doplňkem, dokáží vyvolat atmosféru důvěry, ve které se rodící žena může pohroužit do sebe sama, vnímat své tělo a cítit se bezpečně.
Nad teplou voňavou parou si můžete představovat, jak se otevírá čípek, který je vlivem tepla měkký a poddajný. Vizualizujete si, jak si jej miminko navléká na hlavičku jako korunku. Porodní cesty jsou prohřáté a měkké a vaše miminko putuje z tepla dělohy směrem ven.
Samotná teplá pára z napářky má také vliv na změkčení tkání hráze, která se díky tomuto stává poddajnější a elastičtější. Konečně pro dosažení stejných účinků, porodní asistentky nahřívají hráz při porodu.
Napářku si můžete dopřát kdykoliv, kdy ucítíte během porodu potřebu tepla a uvolnění. Porodní asistentka a dula, které vás provázejí dokáží rozeznat tu správnou chvíli, kdy vám ji nabídnout. Můžete si ji ale také dopřát ještě sama doma na začátku první doby porodní, kdy kontrakce přicházejí jen občas. V tuto chvíli může napářka podobně jako vana přinést informaci, zda už je to „ono“ nebo se jedná o poslíčky. Napářka je vítanou společnicí také, když jsou v první době porodní kontrakce příliš časté a neefektivní, a žena si během nich nestačí odpočinout. Její efekt je takový, že nad parou se v tuto chvíli tempo zpomalí. Může se, ale také využít, pokud si tělo udělá pauzu a porod se na chvíli zastaví. Podrobnější využití pak bude jistě znát proškolený zdravotník nebo dula, to již není předmětem našeho článku.
Ne, předčasný odtok plodové vody není kontraindikací. Nemusíte se bát využít napářku ani po odtoku plodové vody. Pokud se při ní halíte do deky nebo prostěradla, pamatujte na to, že v těhotenství a u porodu se během napařování zavinuje žena pod bříškem, aby se miminko v děloze nepřehřívalo. Pokud používáte profesionální pomůcky naší značky, jejichž doplňkem je dlouhé polstrování Softness, nemusíte se halit do deky nebo prostěradla vůbec, ale naopak si užijte svobodu pohybu a možnost se během kontrakce postavit, a po ní se zase podle potřeby usadit. Během této doby stačí otvor v židličce překrýt ručníkem nebo čímkoliv jiným.
Pro porod jsme pro vás spolu s porodní asistentkou Annou Kohutovou namíchali její autorskou směs Voňavý porod, která je složená z maliníku, mateřídoušky, kokošky pastuší tobolky, rozmarýny a sporýše lékařského. Tato směs je unikátní v tom, že je dlouhodobě otestována porodnicích, které si ji u nás již několik let obstarávají, a proto také víme, že nevyvolává žádné negativní vedlejší účinky. Z této směsi jsme vyrobili měkký voňavý bylinkový polštářek z netkané textilie Pegatex, která proceduru napařování u porodu podstatně zjednodušuje. Zároveň je možné tento polštářek po napářce vložit do žínky a použít na ochranu hráze v druhé době porodní nebo jej ještě předtím bez žínky využít na obklady beder nebo masáž celého těla ve sprše.
V porodnici se bylinný sáček Voňavý porod nevaří. Zalije se horkou vodou, což se liší od postupu přípravy napářky v domácím prostředí před porodem nebo po něm. Má to svůj smysl, stejně jako výška našich napařovacích pomůcek, jejichž konstrukce umožňuje okamžité usazení ženy bez potřeby časového odstupu nutného pro zchladnutí nálevu. Použít napářku, kdy na ni má žena chuť nebo ji doprovázející osoba shledá potřebnou, je u porodu zásadní. Po vychladnutí se může sáček s bylinkami použít ještě na opakovaný druhý nálev.
Ano, je to možné. Ideálně v ranné fázi porodu, nebo po porodu na střídačku se směsí Poporodní hojení.
Již jste se při prohlídce porodnice na napářku ptala a bylo vám řečeno, že s ní nepracují? Zkuste vrchní nebo staniční sestře doporučit naše stránky!!! :) Domluvte se poté se svou dulou, aby ona zajistila bylinky a židličku. Pokud nezvažujete přítomnost duly u porodu, můžete si půjčit napařovací pomůcku u certifikovaných poskytovatelek ženské bylinné napářky, které službu půjčovny nabízí. Nebo si pořiďte vlastní židličku a zařaďte napářku do své pravidelné očisty i po porodu.
V některých nemocnicích mají naopak jen pomůcky, ale nedisponují bylinnou směsí Voňavý porod, kterou si můžete samy před porodem objednat u nás spolu s žínkou na chránění hráze.
Vzhledem k tomu, že u porodu má napářka jednorázový charakter, můžou si ji dopřát i ženy jinak trpící na gynekologické záněty nebo opary, pod podmínkou, že nejsou v aktivní fázi. Pokud máte v těhotenství problémy s vulvovaginálními varixy nebo hemoroidy, doporučujeme u porodu napařovat jen v případě, že jste si již napářku vyzkoušely v předporodní přípravě a necítily jste během ní nebo po jejím skončení bolest. Pokud během porodu krvácíte, nechte zdravotníky posoudit její vhodnost s ohledem na příčinu krvácení.
Naopak kontraindikací není pozitivní stěr na streptokoka, hypertenze, těhotenská cukrovka, anémie, odtok plodové vody ani porucha krevní srážlivosti či užívání léků na ředění krve.
Říkali jsme si, že by bylo vhodné sdílet i nějaké případy z praxe, kdy napářka zahrála během porodu důležitou roli a oslovili jsme proto soukromou porodní asistentku Martinu Lukács, která má podle svých slov s napářkou u svých klientek jen ty nejlepší zkušenosti.
Prvním případem, s nímž se s námi Martina podělila, byla prvorodička, která se velmi bála porodu. Seznámila se s ní téměř až ke konci těhotenství, proto se snažila udělat vše, co bylo v jejích silách, aby se trochu uvolnila a začala si věřit. Tato žena byla prý také velmi stažená (což bývá u tohoto typu rodiček běžné pozn. autora). Porod začal v termínu, kolem 19.30, kdy Martině její klientka volala, že se něco děje. Chtěla odjet hned do porodnice, bála se zůstávat doma. Během hodiny se tedy sešly na porodním sále. Martina ji masírovala kříže a nabídla bylinnou napářku. Klietka souhlasila. Na napářce se jí líbilo, ale asi po 40 minutách začala mít pocit, že potřebuje zvracet. Tvrdila, že ji to nadavuje, ale Martina poznala, že jde o Fergussonův reflex. Porodila kolem 23. hodiny své krásné první miminko.
Druhý porodní příběh je spojen s opět velmi úzkostnou 37+ ženou, vystrašenou a rodící poprvé. Kontaktovala Martinu jako svou porodní bábu nad ránem s informací, že jí odtekla plodová voda. Kontrakce se zatím nedostavily, ale protože Martině za pár hodin začínala ranní směna ve Vsetínské porodnici, domluvila se s klientkou, že se sejdou už na porodním sále, aby ji už mohla opečovat. V 6 ráno se setkaly. Žena měla jen slabé vlny v podbřišku. Lékař ji vyšetřil a konstatoval, že to bude asi na dlouho, protože je čípek nespotřebovaný a sotva pro špičku prstu. Martina uložila paní na pokoj a nabídla bylinnou napářku. Předtím udělala masáž křížové kosti a trochu nahřála podbřišek. Žena si vyžádala klystýr. Napařovat se začala kolem 8.30. Po půl hodině začaly kontrakce sílit a o něco později žena pociťovala divné tlaky na konečník. Martině blesklo hlavou, že už budou možná porodní cesty úplně otevřené, ale po takové krátké době se jí tomu ani moc nechtělo věřit. Bylo tomu tak, jaké překvapení! Tato vystresovaná a bojácná žena se na napářce tak krásně uvolnila, že během 1,5 hodiny po začátku napařování porodila své první dítě.
Za celý tým Steamy vám přeji krásný plynulý a prožitý porod se zdravým miminkem na jeho konci, proto také koneckonců tuto osvětovou práci již několik let mezi zdravotníky i laickou veřejností děláme. Přeji vám ale také, aby vaše péče o sebe samu neskončila porodem, jak to v našich končinách bývá, a abyste cítila napojení na své tělo i po porodu a cítila potřebu pozornosti a péče stejně jako v těhotenství. Někdy si totiž s vyplavením poporodních endorfinů a koloběhem péče o miminko neuvědomujeme, že po porodu jsme velmi zranitelné, a že se v děloze hojí zranění velikosti placenty, které bychom měly podpořit klidem na lůžku, masážemi, pravidelným pitím maliníku a poté, co přestanete krvácet, právě poporodní napářkou, která vám pomůže nejen s hojením a čištěním, ale podpoří laktaci a dozavinutí dělohy.
Pokud byste měla dotaz, jež nezodpověděl tento článek, můžete se na mě obrátit prostřednictvím e-mailu monika@steamy.cz
S láskou
Mgr. Monika Valová
PS: Odkaz na tento článek sdílejte a rozšiřujte dle libosti, avšak vždy s plným odkazem na naše stránky a s uvedením autora. Děkujeme…
Ženská bylinná napářka nenahrazuje lékařskou péči a je podpůrnou procedurou v péči o ženské zdraví.
© Všechna práva vyhrazena, Steamy®.cz 2025, foto: Milada Brumovská