S blížícím se porodem může žena ve svém těle vnímat napětí, které je jednak způsobeno větší tělesnou hmotností a rozpínáním dělohy, která utlačuje ostatní tělní orgány, a druhak psychikou, jinými slovy strachem z porodu. Jakákoliv metoda, která přináší úlevu v posledních vypjatých dnech těhotenství je proto vítaná, tím spíše, pokud je jemná a neinvazivní, voňavá a příjemná, ale také nenákladná a jednoduchá na praktikování.
Tu jsem pod názvem ženská bylinná napářka před několika lety představila českým a slovenským ženám, a znovu tak oživila tradici, která v našich podmínkách skoro vymřela. Aby však byla společností přijata, potřebovala podporu moderní medicíny, tedy zdravotníků. Což prakticky znamenalo, že jsme pro ni s mým mužem museli vymyslet moderní pojetí a seznámit s ním gynekology a porodní asistentky. Vysvětlit jim benefity a možnosti jejího použití, což nebyl úplně snadný úkol. Velmi se ve Steamy již od roku 2017 snažíme, aby na vaginální napářku nedopadal stín ezoterického (yoni) kultu, který by mohl uzurpovat tuto funkční metodu podpory ženského zdraví jen pro omezenou kategorii žen. Naším cílem není ženy rozdělovat, ale na základě relevantních informací, kazuistik a spolupráce s odbornou veřejností všem ženám umožnit praktikovat ženskou bylinnou napářku v životních fázích, ve kterých by pro ně mohla být velkým přínosem. Jedna z takových životních fází je těhotenství.
S napářkou jako formou předporodní přípravy doporučuji začít nejdříve od 38. týdne těhotenství.
U zdravého standardně probíhajícího těhotenství není důvod napářku praktikovat dříve ze dvou důvodů, které jsou spolu bezprostředně spjaté. Tím prvním je psychologické hledisko přijetí porodu jako blížící se nevyhnutelné události, která je spojena s dozráním dítěte v děloze. Do 38.tt je motivací ženy udržet miminko v bříšku, ale od této chvíle před ní stojí velký úkol symbolicky odemknout porodní cesty a mentálně se připravit na porod, který je pokaždé bytostným setkáním se životem a smrtí v jednu chvíli. Proto se na něj těšíme i netěšíme, a proto se snažíme udělat vše možné, aby proběhl, co nejhladčeji. Podstatou však je naladit se, uvolnit napětí a naslouchat svému tělu. Díky pravidelnému prohřívání porodního kanálu si můžeme zvědomit a uvědomit, kudy bude naše miminko přicházet na svět. Při prohřívání, jež je intenzivně mířeno na porodní kanál, mu ukazujeme cestu ven a přitom si vizualizujeme, jak z tepla dělohy prochází teplými porodními cestami do teplé náruče své mámy. Napářka působí na porodní cesty, ty měknou, stávající se poddajnými a důsledkem toho se může také spustit porod.
Často se nás ptáte, zda byste přeci jen nemohly začít napařovat o pár týdnů dříve, většinou proto, že vám gynekologové doporučují z různých medicínských důvodů vyvolání porodu. V těchto případech je možné po konzultaci s lékařem napářku provádět. Dříve, konkrétně od 36.tt mohou také napařovat ženy, které čekají dvojčata nebo ty, jež se připravují na VBAC, tedy vaginální porod po předchozím císařském řezu.
Od 38.tt je již napářka bezpečná a je jen na vás, zda si ji budete chtít dopřát jako každovečerní wellness proceduru, po které se dobře spí nebo ji spojíte s masáží hráze či s milováním, jež je pro přípravu porodních cest nejpřirozenější. Praktikujte ji alespoň 2-3x týdně. Od 39.tt ji doporučuji provádět denně a od 40.tt dokonce dvakrát denně. Mějte přitom na paměti, že termín porodu je jen orientační a že jen malé procento žen na něj porodí. Mnohem více dětí se rodí po termínu. V tomto kontextu je dobré připomenout i to, že přenášíte až od od 42.tt.
Ženská bylinná napářka je jedna z metod, kterou využívají ženy, jež se na porod připravují aktivně. A není vůbec podstatné, zda se připravují na vaginální porod nebo na porod císařským řezem. Také v případě plánovaného císařského řezu je napářka přínosná, neboť přináší úlevu od bolavých vazů, které drží dělohu a pomáhá nastávající mamince soustředit se na své tělo, které byť ne vaginálně, ale bříškem přivede na svět dítě, a proto stojí za to věnovat mu pozornost. Pravidelné napařování před porodem také vede ke změkčování měkkých porodních cest, kterými i v případě císařského řezu odcházejí očistky a před porodem opečovávaný čípek je lépe připravený na poporodní čištění dělohy.
GBS pozitivita není kontraindikací provádění napářky. V případě, že vám vyšel pozitivní stěr doporučujeme ke každé dávce směsi Uvolnění porodních cest přihodit jeden bezový květ.
Ženská bylinná napářka má být vnímána jako příjemná procedura, která vás uvolňuje na více úrovních. Proto v případě, že trpíte v těhotenství na varixy či hemoroidy, které jsou vyvolané zvýšeným tlakem na pánevní dno, vyžaduje napařování jiný než klasický postup. Jednak jemnější, tedy chladnější páru, polohu v kleku a po desetiminutovém působení intimní partie opláchněte vlažnou vodou, aby se rozšířené cévy stáhly. Dejte na svůj pocit, nesmíte cítit diskomfort ani bolest. Pokud vám bude tento postup příjemný, můžete jej opakovat až do porodu. Pokud vám napářka není příjemná můžete si z bylinné směsi Uvolnění porodních cest připravit sedací koupel. Oba typy cévních onemocnění mají dočasný charakter a většinou pár týdnů po porodu vymizí.
Bylinky ve směsi Uvolnění porodních cest také pomáhají udržet poševní mikroflóru ve vyváženém stavu a odolávat útoku nežádoucích bakterií a kvasinek, které často ženy v těhotenství trápí. Pokud před porodem trpíte kvasinkovou infekcí, napařujte pouze po 10 minutách jemnější parou a po napářce opláchněte vulvu vlažnou vodou, aby se vyplavené bakterie smyly. Ideálně nechte intimní partie bez spodního prádla v dlouhé sukni větrat, omezte cukry, bílou mouku a smažená jídla. Do jídelníčku zařaďte kvašené potraviny, jablečný ocet (ten můžete nalít i do napářkového odvaru - cca 1dcl do 2l) a nasaďte si probiotika a vitamín C.
Vodní pára se v příjemné teplotě dotýká vulvy, na níž otevírá póry a díky permeabilitě tkání tak účinné látky z bylin prostupují do krevního oběhu. Z tohoto důvodu by se k přípravě na porod měly používat pouze bylinné směsi namíchané pro potřeby ženy s ohledem na miminko. Naše přípravná směs s názvem Uvolnění porodních cest je speciálně navržena pro přípravu měkkých porodních cest, kterými jsou děložní hrdlo, svaly pánevního dna, pochva a zevním pohlavní orgány. Tato směs je prověřena několika tisíci ženami, co do účinků i bezpečnosti, proto také hojně doporučována lékaři v gynekologických ambulancích a porodnicích.
Mám pro vás tip: Pokud ji nestihnete před porodem dopoužívat z důvodu předčasného porodu, můžete ji využít po porodu na podporu dočištění a regeneraci dělohy a měkkých porodních cest současně se směsí Poporodní hojení.
A z jakých bylinek, že je namíchaná? Z maliníku, mateřídoušky, levandule a měsíčku.
Maliník je bylina, o které se právem říká, že harmonizuje hormonální systém ženy a posiluje imunitu. Jako jedna z mála bylin se může pít dlouhodobě bez přestávky a díky své chuti vám může pomoci udržet pitný režim v průběhu těhotenství a v poporodním období. Nejenže pomáhá porodním cestám v přípravě na porod, ale nevadí miminku v bříšku ani novorozeňátku při kojení. Po porodu zmírňuje krvácení, urychluje zavinování dělohy a pomáhá rychleji pročišťovat porodní cesty.
Mateřídouška je krásná rostlinka, o které se traduje, že umí osvěžit těhotnou duši a usnadňuje porod.
Vůně levandule je jednou z nejoblíbenějších porodních vůní. Levandule uklidňuje a zmírňuje úzkostné stavy, a to je přesně to, co v těhotenství a během porodu potřebujeme. Zároveň má desinfekční účinky.
Měsíček působí proti kvasinkovým infekcím, které bohužel, jak už jsem zmínila výše, těhotné ženy často trápí. Díky tomu, že kvasinky narušují tkáň, může v důsledku jejich přemnožení, dojít během k porodu většímu poranění, a proto je příhodné jim preventivně předcházet.
tip: Napářka je také prevencí poranění před masáží hráze a cvičením s aniballem.
Pokud žena k přípravě na svůj porod používá aniball, doporučujeme před cvičením s ním nahřát napářkou hráz, aby předešla drobnému poranění či oděrkám, které se při cvičení s aniballem mohou objevit. Napařujte také před masáží hráze, protože po napářce je hráz pružnější a masáž je tak příjemnější.
Pokud jste v tomto článku nenašly všechny odpovědi na své otázky, obraťte se na mě monika@steamy.cz nebo jakoukoliv certifikovanou facilitátorku z naší mapy. Při návštěvě porodnice se zeptejte, zda v ní umí s napářkou pracovat, abyste si byla jistá, že si ji budete moci dopřát i u porodu se směsí Voňavý porod.
Závěrem bych vám ráda popřála krásný konec těhotenství v pohodové rodinné atmosféře s napojením na miminko a zapojením svého partnera do všech domácích prací a příprav na porod. Mějte prosím na paměti, že ženská bylinná napářka vám nezaručí hladký porod bez poranění, ale rozhodně vás může laskavě provést posledními dny těhotenství a velmi napomoci vašemu dobrému pocitu, který je základem pro plynulý a přirozený porod.
A nakonec ještě jeden tip. Pokud plánujete napařovat i během porodu a po něm pro podporu hojení a dočištění dělohy, můžete si koupit všechny bylinky s potřebnými doplňky za zvýhodněnou cenu v našem porodním balíčku, ve kterém také naleznete afirmační kartičky nejznámější české porodní asistentky Aničky Kohutové.
S láskou
Mgr. Monika Valová
© Všechna práva vyhrazena, Steamy®.cz 2024, foto: Milada Brumovská