Je mi potěšením vám v tomto článku představit vaginální napářku jako proceduru, která je již po staletí součástí poporodní obnovy žen na mnoha místech po celém světě, aniž by mezi jejich kulturami byl blízký vztah nebo měly společné kořeny. Tyto kultury propojuje pouze znalost lidského těla a ženské duše, vnímání poklidně stráveného šestinedělí jako nutné prevence následného zdraví ženy spojené s tradicí, která je prověřená mnoha generacemi žen.
Šestinedělní napářku můžeme považovat především jako preventivní proceduru, která podporuje rychlejší a efektivnější regeneraci těla tím, že zlepšuje prokrvení oblasti malé pánve, stimuluje dělohu a působí protizánětlivě díky bylinám v ní obsažených. Moderní evropská žena ji nezná a neumí své porodem oslabené tělo podpořit ani tím nejjednodušším způsobem jako je klid na lůžku, a to ze dvou důvodů. Tím prvním je absence tradiční poporodní péče, která se dříve předávala jako mezigenerační moudrost mezi babičkou, matkou a dcerou nebo jejímiž nositelkami byly porodní báby, kterým právní prostředí od půlky dvácáteho století znemožnilo vykonávat tuto tradiční ženskou službu. Tím druhým je nekritická důvěra naší společnosti v moderní medicínu, která však úplně absentuje podporu šestinedělní péče a orientuje se až na následné řešení možných zdravotních problémů.
Nebudu vám doporučovat, který den po porodu je vhodné začít. Pokud si nebudete jisté, raději mi napište nebo se poraďte s některou z poskytovatelek napářky z vašeho okolí, najdete je na této mapě. S těmito ženami se také můžete domluvit na poskytnutí napářky nebo si zapůjčit pomůcky, pokud si nechcete pořizovat vlastní.
!!! Důležité upozornění pro ženy, které rodily císařským řezem. S napářkou můžete začít až po skončení šestinedělí alespoň po dobu 14 dní v řadě. Pokud začnete krvácet, platí pro vás stejné doporučení jako pro ženy, které rodily vaginálně.
Do hrnce s vařící vodou vložíte hrst (28g) bylinné směsi “Poporodní hojení” a vaříte 10 minut, aby se účinné látky z bylin dostaly do páry. Po zchladnutí na příjemnou teplotu se pohodlně usadíte na pomůcku k napařování a necháte na sebe působit teplou páru.
Další bylinky, které můžete použít jsou: kopřiva dvoudomá, kontryhel obecný, růže stolistá…
Kontraindikace
Poporodní krvácení
Horečka
Šestinedělí po císařském řezu
Varixy na vulvě
Nízký krevní tlak
Můžete se také seznámit se studií, která se věnuje vaginální napářce a šestinedělí zde v tomto odkazu. Tuto studii provedla američanka Keli Garza a její tým.
Já vám nyní popíšu některé z benefitů a účinků poporodní napářky v bodech.
1. Intenzivní vystavení vulvovaginálního prostoru páře a intenzivní pánevní prohřátí zvyšuje cirkulaci krve v oblasti malé pánve a pomáhá tak dočistit dělohu, což má za následek zkrácení doby odcházení očistků. V některých tropických zemích se doporučuje po napářce prudké zchlazení, což je logické, protože cílem celé procedury není přehřátí organismu, ale příjemný a zdravý pocit v těle. Pokud vás tento postup láká, vyzkoušejte jej. Nezapomeňte však na to, že by po krátké vlažné sprše mělo následeovat alespoň 40 minutové lenošení v teplé posteli.
2. Teplé výpary plné účinných látek z bylin pomáhají dezinfikovat a hojit porodní poranění. Šitá tkáň, porodní poranění či jizvy nejsou kontraindikací. Nemusíte čekat do jejich úplného zhojení, postačí, když si připravíte napářku s jemnou párou a budete naslouchat vlastnímu pocitu. Pokud byste cítily diskomfort nebo pálení, pokračujte v napařování až za několik dní. Pamatujte, že napářka má být především příjemnou procedurou, která vás učí vnímat potřeby vašeho těla.
3. Tím, že se krví vyživená děloha rychleji zatahuje, zkracuje se také doba jejího zavinování, a tím také bolesti s ním spojené. Pro podporu zavinutí dělohy můžete bylinky vyvařené v napářkovém odvaru použít posléze na bylinné obklady, nebo si můžete z bylinek uvázat bylinnou kouli, vyvařit ji, sednout si nad páru a poté si udělat masáž teplou kompresí. Obě možnosti se s napařováním výborně doplňují.
4. Napářka stimuluje CNS a pomáhá spouštět oxytocin – hormon lásky, který má vliv na laktaci, vztah matky a dítěte, tlumí úzkost a zlepšuje spánek. Jakým způsobem k této stimulaci dochází zjistili vědci na univerzitě v Ohiu v roce 1986, když přišli na to, že pokud je stimulována pochva, čípek a děložní stěny, je stimulován bloudivý nerv, který tak pomáhá zvyšovat hladinu oxytocinu až o 200%. Vezmeme-li v úvahu, jak citlivá pochva a čípek po porodu jsou, není lepšího období na použití teplé vodní páry než-li nyní. Pokud žena v průběhu napářky kojí miminko, spouštěcí reflex je podpořen dvojnásobně. Díky tomu se napářka může řadit k technikám podporujícím kojení.
5. Po porodu je anemickým ženám doporučena suplementace železa, jejíž vedlejší účinek vede k zácpě. Napářka napomáhá velmi dobře s vyměšováním nejen stolice, tím že pomáhá k lepší peristaltice střev, ale je také močopudná.
6. Napářka je domácí parní saunou, otevírá póry a pomahá detoxikovat organismus, rozhýbává lymfu a také pozitivně působí proti zadržování vody v těle, snižuje otoky pochvy a napomáhá jí vrátit se do původního stavu.
7. Napářka napomáhá se stažením labií a pochvy.
8. Napářka podporuje hojení hemeroidů.
9. Napářka ošetřuje a změkčuje jizvy. Dokonce i ty z předešlých porodů.
11. Intenzivní aplikace tepla má vliv na svaly pánevního dna, děložní vazy a pomáhá navracet orgány do původní polohy.
12. Teplo navozuje stav klidu, relaxace a psychické pohody.
13. Napářka snižuje krevní tlak.
Pokud budou lochie (očistky) odcházet i po šestinedělí, pokračujte s napářkou dokud se děloha nepřestane čistit. Pokud začnete krvácet, přestaňte. Krvácení je, jak už jsem zmínila výše, kontraindikací k napařování.
Na konci šestinedělí si spolu s miminkem dopřejte společnou bylinkovou koupel a přidejte si do ní i květy, které máte ráda. Opláchněte se, osušte se a pomalu vědomě vykročte do života silná, zdravá a připravená čelit všemu, co vám přinese.
Na koupel můžete použít směs Poporodní hojení jejíž vůně vás provázela při napářce šestinedělím. Po uvaření nálevu jej vlijete do vany s teplou vodou, přidejte vaše oblíbené květy a užijete si teplou lázeň.
Monika